Klimatyzacja Gliwice: Profesjonalne rozwiązania dla domu i biura
Zachodzące na świecie zmiany klimatyczne powodują, że w naszych warunkach geograficznych co raz częściej mamy do czynienia z ekstremalnie wysokimi temperaturami powietrza. Przed lejącym się z nieba żarem najlepiej schronić się we własnym domu. Jednak kiedy i tutaj zrobi się gorąco jedynym rozwiązaniem, który zapewni nam komfort w upalne dni jest montaż klimatyzacji. W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już tylko luksusem – staje się koniecznością!Klimatyzacja Gliwice: Zasada działania systemów klimatyzacyjnych
Zasada działania klimatyzatora jest podobna do działania lodówki. Opiera się również na podobnym układzie co pompa ciepła z tą różnicą, że chcemy aby efektem działania był chłód a nie ciepło. Klimatyzator składa się więc z jednostki zewnętrznej, w której umieszczone są takie podzespoły jak sprężarka, zawór rozprężny, wentylator powietrza. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora jest skraplaczem czyli odpowiada za oddawanie ciepła do otoczenia. Z kolei jednostka wewnętrzna jest parownikiem czyli odbiera ciepło z pomieszczenia jednocześnie dystrybuując chłodne powietrze za pomocą wentylatora. Obie jednostki podobnie jak w przypadku pomp ciepła typu split są ze sobą połączone rurami miedzianymi z czynnikiem chłodniczym. Należy wyjaśnić, że klimatyzacja nie nawiewa świeżego powietrza do pomieszczeń! Odpowiada tylko za zmianę temperatury powietrza. Bardzo ważną kwestią jest również to, że chłodzenie powietrza przez jednostkę wewnętrzną powoduje skraplanie się pary wodnej z powietrza. Dlatego koniecznie jest odprowadzenie kondensatu do kanalizacji lub na zewnątrz budynku.
Klimatyzacja Gliwice - zadzwoń do nas!
Rodzaje klimatyzatorów: Przewodnik po różnych systemach chłodzenia dla Twojego domu lub biura w Gliwicach
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje klimatyzacji: split oraz multisplit. Różnica polega na tym jaką liczbę jednostek wewnętrznych możemy podłączyć do agregatu zewnętrznego. Jeśli tylko jedną – mamy do czynienia z klimatyzacją typu split. Taki rodzaj klimatyzacji służy do chłodzenia tylko jednego pomieszczenia w budynku, np. salonu, sypialni. Jest to idealne rozwiązanie dla istniejących budynków ze względu na prostotę montażu. W klimatyzatorach typu multisplit stosowane są większe jednostki zewnętrzne, które są w stanie zasilać kilka jednostek wewnętrznych. Każda jednostka wewnętrzna jest niezależna tzn. może być samodzielnie sterowana i działać niezależnie od innych.
W jednym pomieszczeniu klimatyzator może działać z pełną mocą a w innym być całkowicie wyłączony. W klimatyzacji multisplit możemy wybrać również różne rodzaje jednostek wewnętrznych o różnych mocach. Mamy także możliwość rozbudowy systemu w przyszłości jeśli nie wykorzystamy od razu całej jego mocy. Ten rodzaj klimatyzacji najlepiej jest planować już na etapie budowy. Ze względu na ilość połączeń pomiędzy jednostkami wewnętrznymi a agregatem montaż w budynku użytkowanym może być trudniejszy.
Istnieje możliwość wyboru kilku rodzajów jednostek wewnętrznych w zależności od przeznaczenia i preferencji użytkownika. Najczęściej wybierane są wersje ścienne montowane na ścianie na pewnej wysokości. Producenci zapewniają największy wybór tego typu jednostek. Ich kompaktowe wymiary, oraz wygoda użytkowania przy zachowaniu wysokiej wydajności i łatwości montażu pozwalają dopasować je do praktycznie każdego rodzaju pomieszczeń zarówno do użytku mieszkaniowego ale również w lokalach usługowych, biurach itp. Klimatyzatory w wersji ściennej mogą również występować w designerskich wersjach, np. w formie ramy na obraz jak model Artcool Gallery od LG. Innym rodzajem klimatyzatorów ściennych są jednostki ścienno-przysufitowe (podstropowe) montowane praktycznie pod stropem pomieszczenia.
Klimatyzatory podstropowe pozwalają na równomierną dystrybucję strumienia chłodnego powietrza pod powierzchnią sufitu. Kolejną możliwością są jednostki przypodłogowe montowane na ścianie tuż przy podłodze. Mogą wyglądem przypominać grzejnik ale warto zaznaczyć, że niektóre z nich mogą być montowane również jako podstropowe. Zupełnie inny rodzaj klimatyzatorów stanowią klimatyzatory kasetonowe. Te jednostki montowane są w suficie podwieszanym. Urządzenie zaciąga powietrze przez swoją centralną część a rozprowadza ochłodzone tuż przy suficie w zależności od wybranej wersji jedno-, dwu-, lub czterostronnie. Powietrze jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu dając duży komfort i nie powodując uczucia przeciągów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla pomieszczeń biurowych, usługowych ale także dla domów jednorodzinnych.
Czasami stosowanym rozwiązaniem są klimatyzatory kanałowe. Szczególnie często spotykane w hotelach czy obiektach publicznych, rzadziej w domach. Jak wskazuje ich nazwa są montowane w kanałach wentylacyjnych, w przestrzeniach bezpośrednio niewidocznych jak pomieszczenia techniczne, przestrzeń podstropowa itp. Powietrze może być dystrybuowane do kilku albo nawet kilkunastu pomieszczeń jednocześnie za pomocą kanałów i kratek nawiewnych.
Wybór klimatyzatora: Jak znaleźć idealne rozwiązanie?
Wszędzie tam gdzie zależy nam na równomiernym i komfortowym rozprowadzeniu powietrza po całym pomieszczeniu należy zastosować klimatyzator kasetonowy lub kanałowy z nawiewem sufitowym. Jeśli nie posiadamy sufitów podwieszanych a nasze pomieszczenie jest wysokie najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator podstropowy, który również pozwala na równomierny przepływ powietrza. Z kolei najbardziej uniwersalne klimatyzatory ścienne czy przypodłogowe możemy stosować praktycznie wszędzie.
Koszty montażu i eksploatacji klimatyzacji
Na koszt instalacji klimatyzacji składa się koszt zakupu samego urządzenia oraz koszt wykonania usługi montażu i uruchomienia. Warto zdecydować się na zakup urządzenia w pakiecie razem
z montażem gdyż taka forma gwarantuje najlepszą cenę oraz pewność poprawnej instalacji.
Na Polskim rynku dostępnych jest wielu producentów klimatyzatorów. Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych klimatyzatory typu split to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Mowa o komplecie urządzeń tzn. jednostce zewnętrznej i wewnętrznej. Oczywiście cena urządzenia zależy od wybranej marki ale również dodatkowych funkcji, które dane urządzenie może oferować jak np. jonizacja, wbudowana lampa UV do sterylizacji powietrza, moduł WiFi do sterowania przez internet itp.
Cena montażu urządzenia zawierająca się w całkowitym koszcie instalacji jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejszym jest wielkość instalacji – czy mamy do czynienia z system split a może jednak multisplit i jednostek do montażu jest kilka. Odległość jednostki lub jednostek wewnętrznych od zewnętrznego agregatu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt montażu. Wreszcie usytuowanie jednostki zewnętrznej – jeśli instalator będzie musiał korzystać np.
z rusztowania czy podnośnika aby zamontować jednostkę w wytypowanym miejscu koszt znowu wzrośnie. Wszelkie materiały czy usługi dodatkowe występujące w procesie instalacji systemu również wpłyną na całkowity koszt instalacji. Cena montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym zaczyna się od ok. 1500 zł za system typu split. Koszt ten jednak nie uwzględnia wspomnianych usług dodatkowych, np. instalacja pompki skroplin, doprowadzenie zasilanie elektrycznego z rozdzielni. Nasza firma dokonuje kompleksowej wyceny usługi montażu wraz z kosztami dodatkowymi dlatego klient otrzymuje kompletną ofertę cenową.
A jak kształtuje się koszt użytkowania klimatyzacji? Ile energii elektrycznej zużyje klimatyzacja? Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi gdyż koszty te są zależne od rodzaju systemu i sposobu użytkowania oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Duże znaczenie ma bowiem czas pracy klimatyzatora czy liczba oraz powierzchnia schładzanych pomieszczeń. Dla domu o powierzchni użytkowej ok 100m2 miesięczny koszt pracy klimatyzacji może wynieść kilkadziesiąt złotych.
Zalety klimatyzacji
Użytkowanie klimatyzacji zapewnia użytkownikom szereg korzyści:
- Możliwość regulowania temperatury pomieszczeń w czasie upałów
- Zapewnienie komfortowego snu i wypoczynku latem
- Oczyszczanie powietrza z kurzu i alergenów
- Osuszanie powietrza z wilgoci
- Eliminacja bakterii z powietrza – w przypadku klimatyzatorów z jonizacją
- Możliwość działania w trybie ogrzewania pomieszczeń
Ogrzewanie klimatyzatorem
Praktycznie każdy klimatyzator typu split oraz multisplit może działać również w trybie ogrzewania. Tak naprawdę możemy powiedzieć, że jest to pompa ciepła powietrze-powietrze. Aby można było grzać klimatyzatorem musi nastąpić odwrócenie obiegu chłodniczego. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnego zaworu. Normalnie w trybie chłodzenia jednostka zewnętrzna jest skraplaczem a wewnętrzna parownikiem. W trybie rewersyjnym grzania rola jednostek klimatyzatora się odwraca – zewnętrzna staje się parownikiem a wewnętrzna skraplaczem. Parametry pracy dobrych klimatyzatorów są bardzo szerokie również w trybie ogrzewania, np. niektóre klimatyzatory marki LG mogą działać nawet w temperaturze -25°C.
Gliwice – profesjonalny montaż i serwis klimatyzacji
Korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych wymaga przeprowadzania regularnego serwisu. Serwis polega na dokładnym czyszczeniu klimatyzatora, dezynfekcji parownika, czyszczeniu lub wymianie filtrów. Konieczne może być również czyszczenie tacy ociekowej oraz wymiennika w jednostce zewnętrznej. Raz na jakiś czas należy dokonać również sprawdzenia parametrów chłodniczych takich jak temperatura nadmuchu, cieśnienie pracy oraz w razie potrzeby uzupełnić czynnik roboczy. Tylko regularnie przeprowadzany serwis przez wykwalifikowanego instalatora pozwoli na długo zachować sprawny klimatyzator oraz cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem.