Kotłownie gazowe Gliwice - profesjonalny montaż i serwis
Kotły gazowe są nieustannie popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do przyłącza gazowego są rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę. Od początku działalności realizujemy dla naszych klientów kotłownie gazowe kompleksowo – od projektu, poprzez montaż na obsłudze serwisowej kończąc.Kotły gazowe – oszczędność energii i komfort cieplny
Jeśli szukamy systemu grzewczego wygodnego i prostego w użytkowaniu to kocioł gazowy jest idealnym rozwiązaniem. Automatyka kotła pozwala na takie sterowanie urządzeniem, w które użytkownik praktycznie nie musi ingerować. Kocioł sam będzie dbał o zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Oczywiście aby tak się działo instalacja musi być optymalnie skonfigurowana i wyposażona w termostat pomieszczeniowy oraz sterowanie pogodowe.
Kotły gazowe Gliwice - zadzwoń do nas!
Kompaktowy kocioł gazowy Gliwice: wybierz wiszący lub stojący model dla optymalnego rozwiązania ogrzewania
Kotły gazowe dzielimy ze względu na rodzaj komory spalania na takie z komorą otwartą oraz zamkniętą. Kotły z otwartą komorą spalania nazywane też kotłami atmosferycznymi wykorzystują naturalny ciąg wytwarzany przez komin, którym usuwane są spaliny. Tego rodzaju kocioł pobiera powietrze potrzebne do procesu spalania z otoczenia dlatego pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł musi być odpowiednio wentylowane. Obecna oferta rynkowa kotłów atmosferycznych ogranicza się praktycznie tylko do kotłów przygotowujących ciepłą wodę użytkową w sposób przepływowy, czyli popularnych „piecyków łazienkowych”. W kotle z zamkniętą komorą spalania powietrze potrzebne do spalania oraz wyrzut spalin realizowane jest z zewnątrz budynku poprzez przewód powietrzno-spalinowy. Ten rodzaj komina musi spełniać wysokie normy dotyczące szczelności. Komora spalania w takim kotle jest całkowicie odizolowana od pomieszczenia, w którym zainstalowane jest urządzenie dzięki czemu nie ma szans na przedostanie się spalin do pomieszczenia. Kocioł z zamkniętą komorą zapewnia wysokie bezpieczeństwo dla użytkowników. Wszystkie obecnie dostępne na rynku kotły z zamkniętą komorą spalania to kotły kondensacyjne. Wykorzystują one zjawisko kondensacji przez co odbierają dodatkową ilość ciepła ze spalin. Dzięki swej budowie są w stanie schłodzić wychodzące spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne, przez co odbierają energie, która w tradycyjnym kotle uciekła by przez komin. W kotle tradycyjnym spaliny mają temperaturę ok. 120°C. W kotle kondensacyjnym zostają schłodzone do 30-40°C a odebrana energia cieplna jest wykorzystywana w procesie produkcji wody grzewczej. Aby proces ten mógł zachodzić kotły kondensacyjne muszą być wykonane z innych materiałów, odpornych na działanie kondensatu takich jak stal nierdzewna lub stopy aluminium i krzemu. Musi być też zastosowany inny bardziej rozbudowany wymiennik ciepła.
Zalety gazowych kotłów kondensacyjnych:
- Bardzo wysoka sprawność nawet do 109% (w stosunku do wartości opałowej paliwa gazowego)
- Niższe koszty eksploatacji
- Wysoki poziom bezpieczeństwa (dzięki zamkniętej komorze spalania)
- Niższe temperatury zasilania układu grzewczego
- Łatwość obsługi i regulacji
- Brak konieczności składowania paliwa (jak w przypadku kotłów na paliwo stałe)
- Ekologiczne spalanie – mniejsza ilość emitowanych zanieczyszczeń
- Możliwość montażu nawet w niewielkich pomieszczeniach
- Cicha praca.
Jak działa gazowy kocioł kondensacyjny?
Wbudowany w urządzenie wentylator oraz zespół gazowy odpowiadający za podawanie paliwa gazowego dostarczają do palnika mieszankę paliwowo-gazową o odpowiednich proporcjach. W palniku następuje spalenie mieszanki przez co uwalniane są gorące spaliny, które trafiają do wymiennika ciepła. W wymienniku w pierwszej fazie zostają częściowo schłodzone oddając część energii do instalacji. W kolejnej sekcji wymiennika następuje dalsze schłodzenie spalin i skroplenie zawartej w nich pary, dzięki czemu praktycznie cała możliwa do odzyskania energia zostaje przekazana do wody grzewczej. Chłodne spaliny wyrzucane są przewodem spalinowym do atmosfery. Powstały ze schładzania spalin kwaśny kondensat odprowadzany jest do kanalizacji.
Ze względu na ilość pełnionych funkcji kotły gazowe dzielimy na jedno i dwufunkcyjne
Kotły jednofunkcyjne: Gazowe kotły jednofunkcyjne to urządzenia zasilające w wodę grzewczą instalację centralnego ogrzewania. Tego typu kocioł nie posiada wymiennika ciepła do ciepłej wody użytkowej. To nie oznacza jednak, że przy pomocy tego kotła nie możemy produkować cwu. Można zastosować wolnostojący wymiennik cwu z wężownicą czyli podgrzewacz pojemnościowy i poprzez zawór trójdrogowy przełączać pracę kotła z centralnego ogrzewania na zasobnik wody użytkowej. Pojemność zasobnika jest dobierana w stosunku do ilości mieszkańców korzystających z wody użytkowej. Zaletą tego rodzaju kotła jest możliwość przechowywania większej ilości gotowej do użytku podgrzanej wody. W budynkach o większym chwilowym zapotrzebowaniu tego typu rozwiązanie sprawdza się najlepiej. Doskonale sprawdzi się również w większych budynkach
z kilkoma punktami czerpania wody oddalonymi od siebie ze względu na możliwość stworzenia cyrkulacji ciepłej wody. Czas oczekiwania do ciepła wodę w kranie jest wtedy maksymalnie skrócony.
Kotły dwufunkcyjne: przystosowane do przepływowego podgrzewania wody użytkowej. Posiada dodatkowy wymiennik do ciepłej wody użytkowej. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowych zewnętrznych zasobników pojemnościowych. Przygotowanie cwu rozpoczyna się w chwili uruchomienia poboru wody czyli odkręcenia kranu z wodą. Oznacza to, że ciepła woda nie pojawi się natychmiastowo w punkcie czerpania tylko trzeba na nią chwilę poczekać. Dlatego najlepiej instalować kocioł w jak najbliższej odległości łazienki czy kuchni. Występują na rynku wersje kotłów dwufunkcyjnych z wbudowanym niewielkim zasobnikiem cwu co pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wodę. Kotły dwufunkcyjne zalecane są do mniejszych domów i wszędzie tam gdzie nie mamy do czynienia z wieloma punktami poboru ciepłej wody.
Koszt wykonania kotłowni gazowej w Gliwicach
W związku z dużą różnorodnością oferty rynkowej kotłów kondensacyjnych koszt inwestycji może być niejednakowy. Cena dobrej jakości gazowego kotła kondensacyjnego do domu jednorodzinnego może sięgać 8-10 tyś. złotych. Koszt montażu urządzenia to przedział 2500-4000 zł w zależności od rodzaju instalacji i stopnia komplikacji. Niestety ceny zakupu materiałów hydraulicznych uległy
w ostatnim czasie znacznym podwyżkom więc nie należy się sugerować nieaktualnymi informacjami z rożnych stron internetowych. Najlepiej poprosić firmę montażową o indywidualną wycenę. INSTALWORK zawsze wycenia instalacje kompleksowo uwzględniając aktualny koszt materiałów
i robocizny.
Serwis kotłowni gazowych – Gliwice
Prawidłowe działanie instalacji grzewczej jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku takiego źródła ciepła jak kocioł gazowy. Od regularnego serwisu kotła zależy bezpieczeństwo użytkowania oraz komfort użytkowników. Bez regularnego przeglądu urządzenie grzewcze może nie działać w sposób prawidłowy co z czasem może doprowadzić do awarii urządzenia. Koszt naprawy może znacznie przewyższyć koszty regularnego serwisu.
Wszyscy producenci kotłów wymagają wykonywania przeglądów okresowych urządzeń w czasie trwania gwarancji na to urządzenie. Taki przegląd zazwyczaj należy przeprowadzić raz w roku. Powinien go przeprowadzić wykwalifikowany personel przeszkolony przez producenta danej marki kotła.
Podczas przeglądu i serwisu kotła gazowego sprawdzane są takie elementy jak podzespoły odpowiedzialne za spalanie paliwa – elektrody zapłonowe, palnik. Dodatkowo kontrolowane są uszczelki, szczelność połączeń a wszystkie elementy ulegające zabrudzeniu są dokładnie czyszczone. W kotłach kondensacyjnych konieczne jest sprawdzenie i wyczyszczenie syfonu i kontrola poprawności odpływu kondensatu. Podczas przeglądu dokonywana jest również diagnoza ewentualnych usterek oraz wymiana uszkodzonych podzespołów. Rozregulowany kocioł zostaje poprawnie ustawiony tak by mógł działać z największą efektywnością przez kolejny rok.
InstalWork zajmuje się montażem i serwisem kotłów takich producentów jak: Termet, Onnline, Immergas, Vaillant, DeDietrich, Buderus.