Montaż ogrzewania podłogowego w Gliwicach

W każdej instalacji centralnego ogrzewania oprócz samego źródła ciepła kluczowe znaczenie ma również instalacja, która oddaje ciepło do pomieszczeń. Niezależnie od tego na jakie źródło ciepła się zdecydujemy, czy to pompa ciepła czy kocioł gazowy należy zadbać o jak najwyższą jakość wykonania instalacji grzewczej. Dostępne jest wiele rozwiązań jak wodne instalacje podłogowe, grzejniki niskotemperaturowe, klimakonwektory, oraz instalacje nie potrzebujące do działania źródła ciepła jak płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe Gliwice – zalety niskotemperaturowego źródła ciepła

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • niskotemperaturowe źródło grzewcze,
  • niższe koszty ogrzewania budynku,
  • elementy systemu ukryte w posadzce,
  • korzystny dla zdrowia rozkład temperatur,
  • duża bezwładność ogrzewania dająca stały komfort cieplny,
  • bezawaryjna eksploatacja,
  • możliwość pasywnego chłodzenia budynku.

Stosujemy tylko sprawdzone systemy takich marek jak KAN-therm, Purmo, Onnline, Valvex.

 

ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym

Ogrzewanie podłogowe w Gliwicach - zadzwoń do nas!

Ogrzewanie podłogowe wodne – kompleksowy montaż i budowa instalacji Gliwice

Wodne instalacje ogrzewania podłogowego należą do tzw. ogrzewania płaszczyznowego. Są niskotemperaturowym źródłem ciepła ze względu na swoją bardzo dużą powierzchnię grzejną, którą stanowią całe połacie podłóg. Instalacje podłogowe nadają się zarówno do budynków mieszkalnych jak również inwestycji wielkopowierzchniowych. Jednak o zainstalowaniu w budynku ogrzewania podłogowego warto pomyśleć już na etapie budowy. Dlaczego? Wynika to ze sposobu montażu tej instalacji. Złożona jest bowiem z pętli rur rozłożonych na posadzce przykrytych warstwą jastrychu czyli wierzchniej wylewki.

Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego w budynkach modernizowanych jest możliwe ale wymaga kapitalnego remontu pomieszczeń. Szczegółowa budowa instalacji ogrzewania podłogowego wygląda następująco. Na posadzce betonowej (dolna kondygnacja budynków niepodpiwniczonych) lub stropie oddzielającym kondygnacje budynku (np. piętro domu jednorodzinnego) rozkłada się izolację przeciwwilgociową w formie np. foli polietylenowej, która ma zabezpieczyć instalację przed wnikaniem wilgoci. Następnie na tak przygotowane podłoże układany jest styropian,  zazwyczaj w formie dwóch warstw układanych naprzemiennie. Styropian, który stanowi izolację cieplną stosuje się aby jak największą ilość ciepła skierować do góry a ograniczyć ilość tego uciekającego w dół. Grubość izolacyjnej warstwy styropianu jest zależna od położenia pomieszczenia w budynku – podłoga nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem, podłoga na gruncie. W pierwszym przypadku wystarczy jedna 3 cm warstwa styropianu, nad nieogrzewanym pomieszczeniem grubość izolacji powinna już wynosić ok. 5 cm. Natomiast w przypadku podłogi umieszczonej na gruncie należy zastosować warstwy styropianuo łącznej grubości 9-10 cm.

Kolejną warstwę stanowi specjalna systemowa mata wykonana ze styropianu EPS100 o grubości 2,5 cm z przyklejoną do niej folią z nadrukowaną podziałką ułatwiającą rozkładanie pętli ogrzewania podłogowego. Rury ogrzewania podłogowego rozkładane są na macie zgodnie z rozstawem zawartym w projekcie instalacji – zazwyczaj co 10 do 20 cm  i przytwierdzane do maty za pomocą klipsów wbijanych takerem. Innym rozwiązaniem są maty z wytłoczeniami, które pozwalają bardzo szybko osadzić rury metodą na wcisk bez konieczności stosowania klipsów. Istotną kwestią jest to, że każda pętla ogrzewania podłogowego powinna składać się z jednego odcinka rury co ma zapewnić szczelność i niezawodność instalacji. Dlatego w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego o średnicy zewnętrznej 16 mm rozkładane ze zwojów po 200 lub 400 metrów. Można zastosować rurę stabilizowaną typu Pex-Al-Pex z wkładką aluminiową, która zapobiega wydłużeniom cieplnym oraz stanowi barierę przed przenikaniem tlenu. Na rozłożone pętle rur przychodzi warstwa wylewki tzw. jastrychu najczęściej z dodatkiem plastyfikatorów aby zwiększyć jej wytrzymałość podczas nagrzewania i wychładzania się.

Kolejnym elementem instalacji ogrzewania podłogowego są rozdzielacze zazwyczaj schowane w specjalnych szafkach podtynkowych aby były jak najmniej widoczne. Funkcją rozdzielacza jest równomierne rozprowadzenie wody grzewczej po poszczególnych pętlach instalacji podłogowej. Rozdzielacz składa się z dwóch korpusów wykonanych z mosiądzu lub stali nierdzewnej wyposażonych w króćce podłączeniowe poszczególnych pętli oraz akcesoria dodatkowe jak zawory, rotametry itd. Rozdzielacz zasilany jest wodą grzewczą z naszego źródła ciepła: pompy ciepła, kotła gazowego itp.

Automatyka to kolejny ważny element ogrzewania podłogowego. Najczęściej stosowany jest układ oparty o automatykę pogodową. Temperatura wody grzewczej jest wtedy zależna do temperatury zewnętrznej mierzonej przez czujnik i wynika z tzw. krzywej grzewczej, którą możemy w dowolny sposób modyfikować w zależności od preferencji mieszkańców. W pomieszczeniach budynku z kolei umieszcza się termostaty, które odczytują temperaturę pomieszczeń i pozwalają ją modyfikować.
W zależności od potrzeb automatyka pozwala nam sterować osobno wszystkimi pętlami ogrzewania podłogowego albo np. tylko całym piętrem budynku. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem dającym bardzo duży komfort i wygodę użytkowania.

ogrzewanie podłogowe ułożone na płycie z wypustami Profi Duo

Systemy suchej zabudowy w Gliwicach – zalety instalacji ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej

Suchy system ogrzewania podłogowego oznacza instalację podłogówki bez wylewki betonowej.
W systemie suchym stosuje się specjalne prefabrykowane płyty styropianowe, z włókna drzewnego lub gipsowe pokryte folią aluminiową z przygotowanymi żłobieniami do rozkładania rur. Takie systemy są stosowane najczęściej na drewnianej podłodze oraz na drewnianym stropie czyli wszędzie tam gdzie ważne jest jak najmniejsze obciążenie oraz tam gdzie liczy się wysokość posadzki. Instalacje ogrzewania podłogowego w technologii suchej zabudowy są niskie, lekkie i szybko nagrzewające się dzięki zmniejszonej bezwładności cieplnej – w stosunku do tradycyjnych systemów. Są bardzo dobrym rozwiązaniem podczas modernizacji budynków.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – zalety i rodzaje kabli grzejnych

Alternatywą dla wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogowe ogrzewanie elektryczne. W tego typu ogrzewaniu stosuje się oporowe kable grzejne, których cechą charakterystyczną jest stała moc grzewcza. Daje to użytkownikowi pewność osiągnięcia pożądanej stałej temperatury
w pomieszczeniach. Kable są sprzedawane i montowane w gotowych zwymiarowanych odcinkach od 2 do nawet 200 metrów. Ich skracanie nie jest możliwe dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór do konkretnych pomieszczeń, który warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Niezbędnym elementem instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest również odpowiednia automatyka

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania kablami grzejnymibezpośrednie i akumulacyjne. Sposób bezpośredni polega na płytkim montowaniu kabli pod płytkami lub panelami. Taki sposób montażu zapewnia szybkie podgrzewanie a energia elektryczna pobierana jest z sieci tylko w czasie zapotrzebowania na ciepło. W ogrzewaniu bezpośrednim zastosowanie znajdują również maty grzejne czyli gotowe siatki z klejem i kablem grzejnym o określonej powierzchni. Z kolei w ogrzewaniu akumulacyjnym kable umieszcza się na odpowiedniej głębokości wylewki betonowej. W takiej konstrukcji warto korzystać z taryfy dwustrefowej na energię elektryczną gdyż wylewka ma możliwość gromadzić energię cieplną podczas tańszej taryfy i oddawać ją stopniowo w ciągu kolejnych godzin. Przekłada się to na dodatkowe korzyści ekonomiczne.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

  • duża sprawność konwersji energii elektrycznej na ciepło;
  • niskie koszty inwestycyjne;
  • bezobsługowość;
  • estetyka pomieszczeń (brak widocznych elementów ogrzewania);
  • przyjazny dla zdrowia rozkład temperatury w pomieszczeniach;
  • bezawaryjność.

Kable grzejne mogą być powszechnie stosowane w ogrzewaniu pomieszczeń zwłaszcza w nowych dobrze docieplonych budynkach gdzie będą działać najekonomiczniej oraz w połączeniu
z instalacjami fotowoltaicznymi lub taryfą dwustrefową.

Proponujemy sprawdzone rozwiązania marki Danffos DEVI z 20 letnią gwarancją na kable grzejne! 

Profesjonalny montaż ogrzewania podłogowego w gliwicach od InstalWork.pl

Montaż każdego systemu ogrzewania budynku wymaga fachowej wiedzy. Począwszy od wyboru odpowiedniego rodzaju instalacji tak aby w jak największym stopniu spełniała wymagania użytkownika, poprzez rozsądnie wykonany projekt a na poprawnym i sumiennym montażu kończąc. Tylko najlepsi fachowcy potrafią połączyć te trzy elementy. Dlatego skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwości instalacji w Twoim domu!

Zostaw wiadomość

Wolisz tradycyjne rowzwiązania?

Grzejniki występują w wielu różnych wariantach a wybór odpowiedniego grzejnika wpływa na sprawność i wydajność instalacji centralnego ogrzewania ale również może znacząco obniżać lub podnosić estetykę pomieszczeń. Wymagania względem grzejników zmieniały się przez lata. Obecnie najbardziej popularne są grzejniki niskotemperaturowe – czyli takie, które odpowiedni efekt grzewczy osiągają przy niskiej temperaturze zasilania. Przeciwieństwem są grzejniki wysokotemperaturowe, które wymagają wysokiej temperatury zasilania. Co decyduje o tym czy grzejnik jest nisko czy wysokotemperaturowy? Przede wszystkim jego powierzchnia. Grzejnik niskotemperaturowy ma po prostu dużo większą powierzchnię grzewczą od standardowego. Ma więc większy wymiar i na jego montaż należy przewidzieć więcej miejsca. O grzejniku niskotemperaturowym możemy mówić kiedy zaprojektowana temperatura zasilania nie przekracza 55°C.

Jakie są korzyści z montażu w domu grzejników niskotemperaturowych?

  • Wydajność – zużywają nawet do 30% mniej energii od grzejników wysokotemperaturowych;
  • Równomierna dystrybucja ciepła – przyjemne odczuwanie ciepła;
  • Zmniejszone unoszenie kurzu w powietrzu – dzięki słabszym prądom powietrza.

Stosując grzejniki niskotemperaturowe uzyskujemy więc zdrowy klimat, oszczędność energii oraz komfort cieplny w pomieszczeniach. Grzejniki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze przy wszelkiego rodzaju modernizacjach oraz nowych budynkach będą grzejniki stalowe.  Ich zaletą jest stosunkowo niewielka pojemność wodna dzięki czemu szybko się nagrzewają, do tego oddają ciepło równomiernie i można w łatwy sposób sterować ich pracą. Grzejniki stalowe występują w wielu różnych wersjach wizualnych. Nie nadają się jednak do budynków z instalacją grawitacyjną lub otwartą. Grzejniki stalowe ze względu na swoją budowę bardzo dobrze nadają się na niskotemperaturowe gdyż możemy tutaj manewrować nie tylko długością samego grzejnika ale również jego głębokością wybierając opcje dwu lub trzyrzędowe. Ważną cechą jest również występowanie grzejników z podłączeniem bocznym lub dolnym. Innym popularnym rozwiązaniem są grzejniki aluminiowe, które produkowane są ze stopu aluminium, miedzi i krzemu. Są lekkie, gładkie, dość dobrze przewodzą ciepło i podobnie jak w przypadku grzejników stalowych pozwalają użytkownikowi na łatwą kontrolę ich pracy. Bardzo dobrze nadają się na modernizacje dzięki budowie segmentowej gdzie łatwo możemy dodawać kolejne elementy zwiększając moc grzewczą grzejnika. Mogą być stosowane w układach otwartych i działających grawitacyjnie. Ostatnim typem są grzejniki żeliwne najczęściej spotykane w starych budynkach czy blokach mieszkalnych. Ich cechą charakterystyczną jest duża masa własna i chropowata powierzchnia nieco utrudniająca czyszczenie. Grzejniki tego rodzaju nagrzewają się wolno ale bardzo długo oddają ciepło cechując się wysoką bezwładnością. Są również bardzo odporne na korozję. Nowoczesne grzejniki żeliwne są niezwykle stylowe, dostępne w wielu wzorach i kolorach dzięki czemu świetnie wyglądają w współczesnych eleganckich wnętrzach.

Ważnym wyposażeniem dodatkowym każdego grzejnika jest głowica termostatyczna i zawór termostatyczny. Dobór tych elementów podobnie jak samych grzejników należy zlecić fachowcom. Tylko odpowiednie dobranie tych trzech elementów pozwoli  zapewnić odpowiednią temperaturę