Pompy ciepła Gliwice - Montaż oraz serwis ekologicznego ogrzewania

Pompa ciepła to urządzenie bez którego obecnie ciężko wyobrazić sobie nowoczesną kotłownię. Pompy ciepła są najpopularniejszymi źródłami ogrzewania we wszystkich nowo budowanych domach ale również budynkach komercyjnych. Doskonale nadają się również do modernizacji starych kotłowni we wszystkich docieplonych budynkach mieszkalnych.

Główne zalety pomp ciepła:

N

Ekologia: Brak spalania paliw, brak dymu i emisji substancji do atmosfery

N

Bezobsługowość: Urządzenie raz zaprogramowane nie wymaga interwencji użytkownika, brak konieczności czyszczenia czy dokładania paliwa jak w przypadku kotłów na paliwa stałe

N

Niskie koszty eksploatacji: Jedna z najtańszych w eksploatacji opcji ogrzewania budynku!

N

Dotacje na zakup pompy ciepła: Możliwość skorzystania z licznych programów i dotacji na pompy ciepła, np. Moje ciepło.

N

Możliwość zbilansowania z instalacją fotowoltaiczną: Samodzielnie wytwarzamy energię elektryczną niezbędną do pracy urządzenia!

Pompa ciepła przed budynkiem

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła może się zawrzeć w jednym prostym zdaniu: pobieranie energii ze środowiska i przekształcanie jej w ciepło użytkowe. Żeby jednak nieco bardziej przybliżyć w jaki sposób ten proces zachodzi musimy bardziej poznać budowę urządzenia. W każdej pompie ciepła znajduje się układ termodynamiczny czyli zamknięty obieg czynnika chłodniczego składający się z:

  • parownika
  • skraplacza
  • sprężarki (kompresora)
  • zaworu rozprężnego

Występują również pojęcia dolnego źródła i górnego źródła pompy ciepła. Dolne źródło to miejsce z którego pobierana jest główna część energii w postaci ciepła. Ciepło nie jest tutaj rozumiane potocznie gdyż nawet temperatury poniżej 0°C stanowią dla pompy ciepła źródło energii. Dolne źródło dla pompy ciepła może stanowić powietrze zewnętrzne, powietrze wentylacyjne, grunt, woda morska, woda podziemna, ciepło odpadowe z instalacji przemysłowych i wiele innych. Górne źródło to system do którego wyprodukowana przez pompę ciepła energia jest dostarczana, np. instalacja centralnego ogrzewania, instalacja produkcji ciepłej wody użytkowej, instalacja basenowa itp.

Pobrane z dolnego źródła ciepło podgrzewa w parowniku krążący w zamkniętym układzie czynnik chłodniczy powodując jego odparowanie. Czynnik jest dodatkowo sprężany przez sprężarkę. Sprężanie czynnika powoduje dodatkowy wzrost jego ciśnienia i temperatury. Następnie gorąca para czynnika trafia do skraplacza gdzie oddaje swoje ciepło wodzie grzewczej a sama ulega skropleniu. W skraplaczu rozpoczyna się obieg górnego źródła pompy ciepła a podgrzana woda jest kierowana np. do instalacji centralnego ogrzewania.  Czynnik chłodniczy po wyjściu ze skraplacza w postaci ciekłej nadal posiada wysokie ciśnienie. Musi przepłynąć przez zawór rozprężny gdzie jego ciśnienie powraca do wyjściowego poziomu i ponownie może trafić do parownika gdzie cały obieg się zamyka.

W całym cyklu niezbędna jest nam dodatkowa energia elektryczna wkładana np. w działanie sprężarki. Ilość zużytej przez sprężarkę energii zależy w głównej mierze od amplitudy pomiędzy temperaturą dolnego źródła a pożądaną temperaturą górnego źródła. Im mniejsze różnica temperatur tym mniej energii elektrycznej będziemy potrzebowali.

Pompa ciepła instalacja

Sprawność pompy ciepła

Sprawność pompy ciepła opisuje współczynnik wydajności czyli tzw. COP. (ang. Coefficient of Performance). Jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a pobieraną do napędu sprężarki mocą elektryczną. Na przykład jeśli moc grzewcza pompy ciepła wynosi 12kW i pobieramy do tego 3kW energii elektrycznej to współczynnik COP wyniesie 4. Przeliczając to na pieniądze, COP pokazuje nam ile razy tańsze jest ogrzewanie pompą ciepła, w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym. Przy COP wynoszącym 4 oszczędność będzie czterokrotna. Jeszcze więcej jest w stanie powiedzieć współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient of Performance). Mówi on o stosunku ilości energii cieplnej, dostarczanej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej energii elektrycznej w określonym czasie, np. całym sezonie grzewczym. Obliczenie współczynnika SCOP pozwala oszacować przybliżone koszty eksploatacyjne ogrzewania domu w ciągu roku.

Trzeba podkreślić, że zarówno moc pompy ciepła jak i wartość współczynnika COP nie jest wartością stałą. Parametry pomp ciepła zmieniają się wraz z temperaturą zewnętrzną powietrza oraz temperaturą zasilania układu. Moc pompy ciepła wymieniona w nazwie modelu urządzenia, np. 12 nie oznacza, że dana pompa ciepła ma zawsze stałą moc grzewczą. Zmiana mocy urządzenia może od siebie znacznie odbiegać u różnych producentów urządzeń. Kłopot może sprawić również porównywanie samego współczynnika COP, który powinien nam powiedzieć, które urządzenie będzie bardziej oszczędne. Producenci mogą podawać jego wartość dla różnych norm i przy różnych parametrach temperaturowych. A tylko porównanie dla tych samych warunków może nam dać obraz, która pompa ciepła jest bardziej sprawna. Dlatego bardzo ważny jest profesjonalny dobór pompy ciepła do danego budynku. Tylko doświadczona firma instalacyjna jest w stanie dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Urządzenie nie może być bowiem ani zbyt małe, gdyż wtedy przy większych mrozach budynek będzie po prostu niedogrzany ani zbyt duże, gdyż pompa ciepła będzie pracować nieekonomicznie i szybciej będą się zużywać jej podzespoły.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła w wersji split czy monoblok? A może pompa ciepła gruntowa? Każde z tych urządzeń posiada swoje wady i zalety. Najtańsze pod kątem zakupu są pompy ciepła powietrze-woda. Wśród tego rodzaju pomp ciepła możemy wyróżnić pompy typu monoblok i split – oba rodzaje urządzeń mają swoje zalety, które przemawiają na ich korzyść. Wybór będzie zależny od możliwości jej zabudowy w budynku, a także preferencji użytkownika.

W przypadku urządzeń monoblokowych mamy doczynienia z jedną jednostką – blokiem, który jest zamontowany na zewnątrz budynku. Układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty i w całości wykonany w fabryce. Daje to pewność szczelności układu a także prostotę montażu urządzenia. Przy tym rodzaju urządzeń należy pamiętać o tym, że na zewnątrz budynku w układzie pompy ciepła krąży woda. Często może być wymagane zabezpieczenie takiego układu przed zamarzaniem np. poprzez zastosowanie glikolu albo zaworów antyzamrożeniowych.

Drugi rodzaj powietrznych pomp ciepła czyli tzw. splity to urządzenia składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. W tym przypadku jednostki łączymy ze sobą przewodami chłodniczymi. Jest to układ niehermetycznie zamknięty i wymaga wykonania przez instalatora. Montaż takiej pompy ciepła jest droższy i niezbędne są specjalistyczne narzędzia chłodnicze. Z drugiej strony nie ma ryzyka zamarzania wody w układzie. Oba rozwiązania nadają się idealnie zarówno do modernizowanych jak i nowych budynków. Średnie COP powietrznych pomp ciepła wynosi ok. 3,8.

Innym rodzajem pomp ciepła są urządzenia typu solanka-woda czyli pompy ciepła gruntowe. Pobierają one ciepło z gruntu przy pomocy wymiennika pionowego (odwiertów) albo kolektora płaskiego. Koszt inwestycyjny jest tutaj znacznie wyższy od pompy ciepła powietrze-woda ale średni współczynnik sprawności na poziomie ok. 4,8 sprawia, że eksploatacja pompy gruntowej jest niezwykle opłacalna ekonomicznie. Pompa ciepła solanka-woda to również bardzo dobre rozwiązanie do chłodzenia budynków. Tanie w eksploatacji chłodzenie pasywne czy chłodzenie aktywne z wykorzystaniem wymiennika gruntowego gdzie panuje w ciągu roku w miarę stabilna temperatura pozwala cieszyć się tanim chłodem w upalne dni.

Finalnie to do użytkownika należy decyzja czy wybór pompy ciepła padnie na tańszą ale mniej efektywną pompę powietrzną czy droższą inwestycję w pompę gruntową przy założeniu większych oszczędności na eksploatacji.

Doradzimy i odpowiemy na każde pytania dotyczące pomp ciepła.

Montaż pomp ciepła w Gliwicach

Sama pompa ciepła to jednak nie wszytko. Nawet najlepsze urządzenie może działać nieefektywnie i ulegać awariom jeśli zostanie źle zainstalowane. Dlatego oprócz wysokiej jakości urządzenia w instalacji z pompą ciepła ważne jest również poprawne i profesjonalne wykonanie instalacji. Wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej jest więc kluczowym aspektem.

Czym się kierować przy wyborze? Doświadczeniem, posiadanymi przez firmę certyfikatami oraz uprawnieniami. Ważne są również referencje jakie posiada instalator czyli wykonane przez niego instalacje. Możemy wtedy zobaczyć czy są wykonane estetycznie i zgodnie ze sztuką instalacyjną. Jeśli nasz wybór padł na pompę ciepła powietrze-woda typu split to instalator musi posiadać również tzw. certyfikat f-gaz dla personelu a firma instalacyjna certyfikat f-gaz dla przedsiębiorców. Inaczej nie może dokonać montażu tego typu pompy ciepła.

Pompy ciepła - zadzwoń do nas!

Serwis pomp ciepła w Gliwicach

Ostatnim ale również bardzo ważnym aspektem instalacji z pompą ciepła jest odpowiedni serwis urządzenia. Najlepiej kiedy firma montażowa dokonująca montażu pompy ciepła w Gliwicach posiada również uprawnienia serwisowe danego producenta. Wtedy mamy pewność, że instalatorzy pomp ciepła są odpowiednio przeszkoleni oraz posiadają odpowiednie umiejętności. Firma posiadająca certyfikat serwisowy danego producenta ma również dobry dostęp do części zamiennych. Czasami u niektórych producentów serwis urządzeń odbywa się tylko poprzez serwisy fabryczne. Ma to również swoje zalety ponieważ otrzymujemy serwis od osób specjalizujących się tylko w urządzeniach konkretnego producenta co pozwala szybciej rozwiązywać ewentualne problemy.

Należy pamiętać, że każdy producent pomp ciepła wymaga dokonywania corocznych przeglądów swoich urządzeń. Takie przeglądy są niezbędne do utrzymania ciągłości gwarancji i są odpłatne. Przeglądów może dokonać wyszkolony instalator pomp ciepła z naszej firmy. Koszty wykonania przeglądu mogą się różnić w zależności od producenta, modelu urządzenia czy lokalizacji. Zazwyczaj doliczany jest również koszt dojazdu do klienta. Przeprowadzane w terminie przeglądy pomp ciepła nie tylko pozwalają nam zachować ciągłość gwarancji na urządzenie ale również pomagają w zachowaniu właściwych parametrów eksploatacyjnych i maksymalnym wydłużeniu okresu bezawaryjnej pracy urządzeń.

Ważne jest również wybranie takie producenta pomp ciepła, który zapewnia szeroką bazę serwisową i odpowiednie zaplecze techniczne. Dlatego warto wybierać urządzenia tylko sprawdzonych producentów.

Firma Instalwork współpracuje tylko z renomowanymi dostawcami pomp ciepła, m.in. LG, NIBE, Atlantic, Stiebel Eltron, Panasonic.

Pompa ciepła Gliwice – komfort w Twoim domu! Skontaktuj się z nami i zapytaj o montaż już dziś!

/ 5.

Ogromne doświadczenie i umiejętności, najwyższa kultura, bezproblemowość, elastyczność, pełne profesjonalizmu podejście do współpracy, firma która w 100% zasługuje na miano cierpliwego i godnego zaufania partnera. Polecamy.

Marcin B.

Fachowcy.
Zainstalowali mi pompę ciepła oraz rekuperację.
Polecam.
Grzegorz O.

Zostaw wiadomość